Strona główna Instytut Filozofii informuje
Instytut Filozofii informuje
- Dr Magdalena Kozak dyrektorem Centrum Etyki Chrześcijańskiej im. Tadeusza Ślipko SJ
Z dniem 1 stycznia 2023 roku, decyzją Dziekana Wydziału Filozoficznego, p. dr. hab. Andrzeja Gielarowskiego, prof. AIK, stanowisko Dyrektora Centrum Etyki Chrześcijańskiej im. Tadeusza Ślipko SJ na Wydziale Filozoficznym Akademii Ignatianum w Krakowie, objęła Pani Doktor Magdalena Kozak z Katedry Filozofii Współczesnej Instytutu Filozofii, zastępca Dyrektora Instytutu Filozofii ds. Ogólnych. Pani Doktor została nominowana na kadencję czteroletnią. Władze i pracownicy AIK serdecznie gratulują i życzą dynamicznego rozwoju tej instytucji, która od samego początku jej istnienia była mocno związana z Instytutem Filozofii i jego działalnością.
Celem działalności Centrum jest: prowadzenie badań nad myślą etyczną ks. prof. Tadeusza Ślipko SJ oraz jej propagowanie w dialogu ze współczesnymi modelami etyki, prowadzenie badań nad współczesnymi modelami etyki chrześcijańskiej, a także nad ich filozoficznymi założeniami i implikacjami, prowadzenie dialogu ze współczesnymi niechrześcijańskimi koncepcjami etyki, które kwestionują potrzebę etyki chrześcijańskiej, rozwój chrześcijańskiej myśli etycznej w kontekście dynamicznie zmieniających się wyzwań i problemów współczesności, promowanie idei etyki chrześcijańskiej w różnych sferach życia publicznego, jak np. aktywności społecznej, biznesu, ekonomii, nauki, polityki, itp., integracja środowiska polskich etyków chrześcijańskich oraz współpraca z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami zajmującymi się chrześcijańską myślą etyczną. Po więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrum.
- Kolejne numery „Forum Philosophicum” i „Rocznika Filozoficznego Ignatianum”
Końcem grudnia ukazały się drugie tomy naszych czasopism filozoficznych. Numer 2/2022 „Forum Philosophicum” z podtytułem „Selected Phenomenological Studies” tym razem jest poświęcony fenomenologii i jest wyjątkowo dwujęzyczny (francusko-angielski). Gościnnymi redaktorami tego tomu są dr Robert Grzywacz SJ i dr Magdalena Kozak. Znajdują się tam m.in. artykuły dr Magdaleny Kozak oraz związanego z nami dr. Szczepana Urbaniaka SJ. Zachęcamy do czytania, a także do pisania artykułów i recenzji książek dla „Forum” oraz cytowania tekstów publikowanych w „Forum” w swoich własnych publikacjach. Grudzień to także pierwszy miesiąc obecności „Forum Philosophicum” w prestiżowej bazie naukowej SCOPUS (jedyne czasopismo w AIK, które dotychczas tam się dostało).
W grudniu ukazał się również numer 2/2022 „Rocznika Filozoficznego Ignatianum”, w którym znajduje się osobna sekcja poświęcona refleksji nad filozofią ks. prof. Stanisława Ziemiańskiego SJ, długoletniego wykładowcy filozofii i zasłużonego pracownika naszej Uczelni. Swoje analizy przedstawili: prof. Jacek Wojtysiak z KUL (o teologii naturalnej), ks. prof. Tomasz Duma, także z KUL (o metafizyce o. Ziemiańskiego), ks. prof. Adam Świeżyński z UKSW (o relacjach nauki i religii) oraz prof. Piotr Duchliński (o koncepcji traducjanizmu rozwijanej przez o. Ziemiańskiego). Redaktorem gościnnym numeru jest ks. dr Jacek Poznański SJ. Zachęcamy do lektury, a także przesyłania własnych tekstów do czasopisma, jak również cytowania publikowanych tam artykułów.
- Mgr Jakub Pruś w „Filozofuj!": 3 teksty o krytycznym myśleniu
Pod koniec października 2021 roku portal „Filozofuj!” uruchomił nowy dział pt. „Myślenie krytyczne”.
W tym dziale mgr Jakub Pruś z Katedry Logiki, Epistemologii i Filozofii Nauki Instytutu Filozofii AIK opublikował w ostatnich miesiącach 2022 roku trzy swoje artykuły.
#13. (październik 2022) Krytyczne myślenie – a może kultura logiczna?
#14. (listopad 2022) Co to znaczy myśleć logicznie?
#15. (grudzień 2022) Co ma zegarek do Stwórcy, a skrzypek do aborcji, czyli o argumentach z analogii
W ramach działu co miesiąc są publikowane krótkie, napisane przystępnym językiem teksty zawierające teoretyczne podstawy krytycznego myślenia oraz narzędzia do praktykowania tej umiejętności. Kurs popularyzuje wiedzę z zakresu szeroko pojętej logiki (semiotyka logika, logika formalna, teoria rozumowań, teoria argumentacji, teoria pytań, ogólna metodologia nauk, krytyka poznania, retoryka, filozofia języka, prakseologia), a także kształtuje praktyczne umiejętności. Dział prowadzi dr Piotr Lipski z Instytutu Filozofii KUL w Lublinie, który przygotował 12 pierwszych tekstów.
- LO z Nowego Sącza na warsztatach z debat w AIK
18 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich Liceum Ogólnokształcącego z Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu wzięło udział w dwudniowym warsztacie w murach Akademii Ignatianum w Krakowie (10-11 stycznia 2023r.). Podczas warsztatów uczniowie zdobyli podstawową wiedzę o argumentowaniu oraz wprawiali się w debatowaniu, najpierw w stylu oksfordzkim, a następnie w stylu krakoskim. Warsztaty prowadził mgr Jakub Pruś z Katedry Logiki, Epistemologii i Filozofii Nauki, a pomagał dr Jarosław Kucharski z Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej.
- Uczniowie VI LO z Krakowa poznawali w AIK etykę przywództwa
W środę, 18 stycznia 2023 roku, około 70 uczniów VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie (mieści się na Kazimierzu przy ul. Wąskiej 7 w Krakowie), zawitało w mury AIK, aby wziąć udział w zajęciach dr. Jarosława Kucharskiego, pracownika Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej Instytutu Filozofii, poświęconych etyce przywództwa. Pan Doktor wydał w 2021 roku monografię „Etyka przywództwa” poświęconą etycznej problematyce, jaka pojawia się w praktyce lidera pracującego w sferach zarządzania i biznesu. Stawia w niej pytania, takie jak: Jaką etykę zaproponować ludziom kreatywnym, przyzwyczajonym do przekraczania istniejących ograniczeń i wytyczania wyzwań innym? W jaki sposób przekonać tych, którzy sami kreują zasady, do przestrzegania zasad? W książce przedstawia model etyki przywództwa niezależny od przyjętego modelu przywództwa. Proponuje etyczną teorię normatywną, która może być zaadaptowana przez zwolenników różnych nurtów w etyce.
- Seminarium Naukowe Instytutu Filozofii: dr Ewa Odoj o wolności i odpowiedzialności epistemicznej
Pani dr Ewa Odoj, która od października 2022 roku jest pracownikiem Instytutu Filozofii, poprowadziła kolejne instytutowe Seminarium Naukowe. Pani Doktor przedstawiła prowadzone przez siebie dotychczas badania, dotyczące epistemologii Alvina Plantingi, a także swoje nowe, już po części realizowane plany badawcze dotyczące zagadnień wolności i odpowiedzialności epistemicznej, zwłaszcza epistemicznego samooszukiwania się, a także aplikacji tych zagadnień w epistemologii religii. Seminarium odbyło się we wtorek, 17 stycznia 2023r.
Równolegle w styczniu odbywało się instytutowe seminarium online skupione na lekturze książki Saula Kripkego pt. „Konieczność i nazywanie”, moderowane przez p. mgr Jakuba Prusia. Początkowe plany przeczytania książki na 4 spotkaniach nie udały się. Aż 3 trzeba było poświęcić tylko pierwszemu rozdziałowi. Książka okazała się niezwykle inspirująca do dyskusji.
- Podcasty z cyklu „Chrześcijański kapitał etyczny w pracy nauczyciela”
Zapraszamy do wysłuchania podcastów z cyklu „Chrześcijański kapitał etyczny w pracy nauczyciela” zrealizowanego w ramach projektu „Popularyzacja i promocja chrześcijańskiego kapitału etycznego”. W trzecim odcinku o różnych rozumieniach tego, kim jest człowiek z prof. Piotrem Mazurem rozmawia kierownik projektu, dr hab. Piotr Duchliński prof. AIK z Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej. Dwa pierwsze podcasty zawierają rozmowy z prof. Stanisławem Gałkowskim i oraz dr. hab. Andrzejem Gielarowskim, prof. AIK, Dziekanem Wydziału Filozoficznego AIK. Czwarty stanowi odpowiedź na pytanie "Jak mówić o chrześcijańskim kapitale etycznym w XXI wieku?".
- Mgr Jakub Pruś prowadził webinarium Rady Młodych Naukowców o mobbingu
Webinarium pt. „Co młodzi naukowcy powinni wiedzieć o mobbingu?” odbyło się 17 stycznia 2023 roku. Mapę mobbingu na polskich uczelniach przedstawiła dr Joanna Gruba. Natomiast mec. Karolina Gorczyca-Barszczewska poruszyła takie zagadnienia, jak: mobbing – definicja i charakterystyka zjawiska, regulacje prawne dot. mobbingu, procedura działania w przypadku ofiar mobbingu – teoria i praktyka, jak skutecznie bronić się przed zarzutami o mobbing, postępowanie przedsądowe i sądowe – co trzeba wiedzieć zanim sprawa trafi do sądu. W drugiej części było miejsce na pytania uczestników.
Webinarium współorganizowane było przez mgra Jakuba Prusia, asystenta w Katedrze Epistemologii, Logiki i Filozofii Nauki AIK. Pan Pruś jest członkiem Rady Młodych Naukowców od 2021 roku, a w 2022 roku otrzymał stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Jest jednym z 5 filozofów i 215 młodych naukowców w Polsce, którzy otrzymali to wyróżnienie.
- „Akademia Wartości” – druga edycja bezpłatnych wykładów filozoficznych online
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie oraz Instytut Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie zapraszają do udziału w drugiej edycji comiesięcznych wykładów filozoficznych online przygotowanych przez pracowników Instytutu Filozofii AIK. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie współczesnego człowieka na kwestie wartości humanistycznych poprzez podjęcie problemów natury etycznej, ważnych i aktualnych dla człowieka XXI w., oraz poprzez przybliżenie poglądów wybranych myślicieli z historii filozofii w kontekście ponadczasowych dylematów egzystencjalnych.
Otwarcia drugiej edycji 23 stycznia br. dokonał ks. dr Jacek Poznański SJ, a pierwszy wykład pt. Czy możemy zaplanować dobre społeczeństwo przyszłości i osiągnąć je biotechnologią?, poprowadziła dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK, która współpracuje od kilku lat z Instytutem Filozofii i prowadzi zajęcia z etycznej problematyki ulepszania człowieka, etyki biotechnologii oraz filozoficznych zagadnień trans- i post-humanizmu.
Przedsięwzięcie jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej w 2022 roku. Harmonogram wykładów na najbliższe miesiące oraz formularz zgłoszenia znajdują się na stronie: